Haber

Türkiye’den ABD’ye ‘Kıbrıs’ ​​tepkisi: Adayı istikrarsızlaştırma pahasına adımlar atılıyor

ABD Donanması ile ilgili USS San Juan (SSN 751)Son zamanlarda denizaltının adı Güney Kıbrıs limana demirlendi. Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin Güney Kıbrıs’ın silahlanmasını kelimesi kelimesine teşvik edecek adımlar attığı belirtildi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. açıklamada, “KKTC ile birlikte defalarca vurguladığımız gibi, ABD’nin Kıbrıs Adası’nı istikrarsızlaştırma pahasına attığı ve Kıbrıs Rum Yönetimi’ni silahlanmaya teşvik eden adımları, bölgenin istikrarına ve Kıbrıs’ın barışına hiçbir şekilde katkı sağlamamaktadır.” Kıbrıs sorununun adil, sürdürülebilir ve kalıcı çözümü.”söylendi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’ye ait bir taarruz denizaltısının GKRY limanlarından birine demirlenmesi ve Rum tarafının silahlanma faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamayı kuvvetle destekliyoruz. Yönetim.

KKTC ile defalarca vurguladığımız gibi, ABD’nin Kıbrıs adasındaki istikrarı bozmak ve Kıbrıs Rum Yönetimi’ni silahlanmaya teşvik etmek için attığı adımlar, bölgenin istikrarına ve adil, sürdürülebilir bir barışa hiçbir şekilde katkı sağlamamaktadır. ve Kıbrıs sorununun kalıcı çözümü.

ABD’yi bu politikaları yeniden gözden geçirmeye çağırıyor; Kefilin verdiği sorumluluk çerçevesinde, ülkemizin her şart ve koşulda KKTC’nin hak ve menfaatlerini kararlılıkla savunmaya devam edeceğini hatırlatmak isteriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu