Ekonomi

Sarıgöl’de üzüm üreticileri dolu tülü için sıraya girdi

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde iki gün üst üste dolu felaketi yaşayan üzüm üreticileri, bağlarını doludan koruyan fileleri almak için adeta kuyruğa girdi. İlçede yaklaşık bin dönümlük bağın tamamen tül sistemine geçtiği öğrenildi.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde art arda etkili olan dolu ve şiddetli yağışlar nedeniyle üzüm üreticileri tam tül alarak önlem almaya başladı.

Tam tül yöntemi ile savunulacak bağlarda, önce örtü için demir yerin hazırlanması tamamlanır, ardından iki ve yedi yıllık kullanım ömrüne sahip tam tül örtüler bağların üzerine yerleştirilir. Bu yıl tam tül tekniğinin daha yaygın olduğu öğrenildi, bu nedenle üreticiler tam tül almak için adeta sıraya girdi.

Konuyla ilgili bilgi veren Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, tam tül sisteminin kesin çözüm olduğunu ve devlet takviyesinin sağlanması gerektiğini söyledi. Ülgen, tam tül sisteminin maliyetli olduğunu, devlet desteği sağlanırsa birçok üreticinin bu sistemi bağlarına takabileceğini belirtti. Bu yıl Sarıgöl’de yaklaşık bin dönümlük bir bağda dolu tülü sisteminin hayata geçirildiğini kaydeden Ülgen, 2 ila 7 yıl arasında kullanım ömrü olan dolu filesi sisteminin dolu zararından korunmada kesin çözüm olduğunu sözlerine ekledi. Sarıgöl’de 113 bin dekarlık alanda dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümünün yetiştirildiğini hatırlatan Ülgen, tam tül sistemi sayesinde verim kaybının önüne geçileceğini söyledi.

Sarıgöllü üzüm üreticisi Emin Çepel, “Bu yıl 11 dönüm bağımıza dekara 60 bin liraya tam tül sistemi yaptırdık. Bağlar açılmadan önce 11 dönüm bağımıza toplam 660 bin lira ödedik. Henüz hibe desteği yok. Yapabilirim” dedi. – MANİSA

kureajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu