Yaşam

Cumhuriyetin Yüzü sergisi yoğun ilgi nedeniyle 2 Haziran’a kadar uzatıldı.

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle açılışını yaptığı Cumhuriyetin Yüzü standının ziyaret süresi yoğun ilgi nedeniyle 2 Haziran’a kadar uzatıldı. Erken Cumhuriyet döneminin edebiyat, plastik sanatlar, müzik, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik ve arkeoloji gibi kültürel disiplinlere ve toplumsal hayata bakış açısını yansıtan Cumhuriyetin Yüzü standı, Galataport İstanbul O2’de sanatseverlerle buluşuyor. Blok.

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın projesi, erken Cumhuriyet döneminde yaşanan çok boyutlu toplumsal dönüşümün kültür, sanat ve toplumsal hayata izdüşümlerine odaklanıyor. Cumhuriyetin YüzüSergi, dönemin plastik sanatlar, müzik, edebiyat, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji ve sinema gibi kültürel disiplinlere bakış açısını günümüze taşıyor.

1 Kasım’da kapılarını açan ve yoğun ilgi gören standın ziyaret süresi 2 Haziran’a kadar uzatıldı. Borusan Contemporary’nin katkılarıyla hayata geçirilen stant, çeyrek asırdaki çok boyutlu toplumsal dönüşümü ele alıyor akademik sanat tarihi disiplini ve sanat eserleri kapsamında milli mücadele ve sonrasını kapsayan dönem; Toplumsal omurgadaki izleri ile dönemin estetik anlayışını aktarmaktadır.

 

Sergi 2 Haziran’a kadar görülebilecek

Cumhuriyetin Yüzü   Sergi, sunduğu özgün seçkiyle estetik anlayıştaki çeşitliliği ve değişimi ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Stantta İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Salt, Kültür Bakanlığı Sinema Arşivi, Yapı Kredi Tarihi Arşivi, Semiha Berksoy Opera Vakfı ve İnönü Vakfı’nın yanı sıra galeriler, bireysel arşivler, vakıflar, araştırma kurumları gibi kültür sanat kurumları da yer alıyor. merkezler, resmi arşivler ve üniversiteler. Koleksiyonlarında 500’ün üzerinde yepyeni ve dijital eser, belge ve efemera bulunmaktadır.

Özgün eserler, belgeler ve efemeraları dijital deneyimlerle birlikte tasarlayarak, dönemin ruhunu kapsayan içerikleri izleyiciye sunuyor. Cumhuriyetin YüzüSergi, Galataport İstanbul O2 Blok’ta 2 Haziran’a kadar pazartesi hariç her gün 11.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-sivrice.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu