Haber

Başdenetçi Malkoç: “Kam Denetçileri’nin Ankara’daki toplantısı insanlık koridorunun açılması açısından önemli bir çalışma oldu”

Başdenetçi Gurur Malkoç, “Ombudsmanların Ankara’daki toplantısı, Rusya’nın elindeki Ukraynalı yaralılara, kadın veya askerlere, Rusya’nın elindeki Ruslara bir yaşam koridoru, bir insanlık koridoru açmak için önemli bir çabaydı” dedi. Ukrayna.”

Kamu Denetçiliği Kurumu, kuruluşunun 10’uncu yılında bir basın toplantısı düzenledi. Başdenetçi Şeref Malkoç görüşmede, Ukrayna ve Rusya ombudsmanları arasında gerçekleştirilen görüşmelerin sonuçlarını ve insani koridor konularındaki son durumu değerlendirdi.

Malkoç, uluslararası alanda yürüttükleri çalışmalarla Kamu Denetçiliği Kurumu’nu dünyadaki ombudsmanlık alanındaki 9 üyeden biri haline getirdiklerini belirtti. Rusya-Ukrayna savaşında bu yönde çalıştıklarını belirten Malkoç, “Hatırladığı üzere geçen hafta 11-12 Ocak ortasında Filipinler’den 41 ülkeden yetmişi aşkın Ombudsman veya insan hakları görevlisi Türkiye’ye geldi. Özbekistan’dan Macaristan’a Filistin’e Venedik yönetim kurulu Ülkemizin savunucularını Ankara’da bir araya getirdik Farklı oturumlarda 21.yüzyılda insan haklarının geleceğini tartıştık bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunduk bunun çok büyük etkisi oldu Rusya’nın elindeki yaralı Ukraynalı kadın veya askerlere, Ukrayna’nın elindeki Ruslara bir yaşam koridoru, bir insanlık koridoru açmak önemli bir çalışmaydı” dedi.

“Bir araya gelerek bu koridorun açılmasına hazır olduklarını söylediler”

Rusya ve Ukrayna ombudsmanlarının hem kendi koordinatörleri altında hem de kendi aralarında 8 kez görüştüklerini belirten Malkoç, “Kendilerine ‘evet, mutlaka konuşacaksınız ama bir karar alıp gereğini yapmamız lazım’ teklifini yaptım. Ben de ‘Hazırsanız bunu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğim’ dedim. Onu da kabul ettiler. Üçüncüsü Cumhurbaşkanlığı’nda görüşmekti. Bunların üçü de gerçekleşti. Bu nedenle olağanüstü bir gelişmeydi. Şu anda beklentimiz bu arkadaşlarımız ülkelerine gittiklerinde “Cumhurbaşkanı Zelenskiy ve Sayın Putin ile görüştükten sonra bu görüşmeler sonucunda geldiğimiz noktayı değerlendirip ona göre adımlarımızı atacağız” dedi. .

“İnsani koridor önerisi hem Ukrayna hem de Rusya Ombudsmanları tarafından bize iletildi”

İnsani koridor için bir platform oluşturmak istediklerini belirten Malkoç, “İnsani koridorla ilgili teklif hem Ukrayna hem de Rusya Ombudsmanları tarafından bize iletildi. Bunu 3 ay önce söyledik, olgunlaştılar ve şimdi ilettiler. Bütün bunların olabilmesi için ülkelerin siyasi otoriteleri ve “Siyasi irade buna izin vermeli. Bu kolaylık gerektirir. Ombudsmanların gücü tek başına bu koridoru açmaya yetmez” dedi. – ANKARA

haber-havsa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu