Haber

İstanbul’un ‘Seferberlik Planı’ açıklandı

İSTANBUL (İGFA) – Her şeyi yeniden düşünmeleri gerektiğini söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, güçlü bir inisiyatif alarak düzeni değiştireceklerini söyledi.

Önder İmamoğlu, depreme dayanıklı yerleşim yerleri ve şehirler oluşturma sürecine girildiğini belirterek, “Bu cesaret ister, cesur olabilmek için önce yanlış giden bir sistemin modülü olmaktan kurtulmak gerekir. 1999’dan bu yana, Büyükşehir Belediyesi yıllardır bu konuyu konuşuyor ama bu sistem ısrarcı ve cesur bir şekilde değişim adına gerekli adımları atamadı” dedi.

“Depreme dayanıklı İstanbul için üst düzey bir seferberlik başlatıyoruz. Bu mümkün mü? Bu mümkün. Kaliforniya’da, Meksika’da, İtalya’da, Endonezya’da, Şili’de, Japonya’da mümkün olduğu gibi, İstanbul’da da mümkün olmalı.

HIZLI TARAMA GENİŞLETİLECEK

Önder İmamoğlu, depremin İstanbul için kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ifade ederek, “İstanbul’u tarih boyunca nasıl vurduysa, yine vuracaktır. Gününü ve saatini bilmiyoruz ama deprem bu şehirde olacak. Kaynaklarımız var, Bilim insanlarının ve bütçenin her şeye rağmen bu seferberlik için gerekli olduğunu dile getirerek, “Toplantıların ardından depremin tüm boyutlarını kapsayan yedi alanda bir çalıştay süreci gerçekleştirdik. Takviyeden acil yardıma, lojistikten sağlık yardımına, afete uyum merkezimize kadar tüm boyutlara odaklandık” dedi.

İstanbul Sarsıntısı Seferberlik Planı’nın aşağıdaki 5 başlık altında değerlendirilerek hazırlandığını kaydetti.

  • Afet odaklı kentsel dönüşüm çalışmaları
  • Afetlere karşı mevcut altyapı ve ulaşım ağının güçlendirilmesi
  • Sismik ve yer bilimleri çalışmaları
  • Afet sonrası toplanma/barınma alanları
  • Afet odaklı eğitim ve kapasite geliştirme

“Halkımızı korumak için depreme dayanıklı şehir uygulamasını İstanbul’da ilk kez gerçekleştirerek Türkiye’ye örnek teşkil edeceğiz.”

eskil-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu