Ekonomi

ABD’de kriz zenginlere sıçradı: Ünlü isim iflas koruması istedi

Koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının ardından küresel ekonomi bir dizi çalkantılı zorluk yaşadı. Bu süreçte ABD Merkez Bankası (FED) agresif faiz artışlarıyla enflasyonu dizginlemeye çalışsa da istediğini elde edemedi. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD yüksek faizler ve yüksek enflasyonla baş başa kalırken, ABD’de bankacılık krizi patlak verdi.

BANKA İFLASLARI ZENGİNLERE SIZAR

ABD’nin en büyük 16. bankası Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank (SB) iflas bayrağını çekti. Her iki bankaya da kayyum atanırken, mevduat hesaplarındaki tehdit nedeniyle toplamda trilyonlarca dolar kayıp yaşandı.

ABD’de yaşanan bankacılık krizinin ardından milyarder isimlerin şirketleri de sıkıntıya giriyor. Krizlerden etkilenen isimlerden biri de 72 yaşındaki milyarder iş adamı Richard Branson oldu.

Virgin Orbit Holding, yaşadığı zorluklar nedeniyle fon bulamayınca büyük bir sancılar yaşadı. Mali durumu sürdürülemez hale gelen şirket iflas başvurusunda bulundu.

Kendisini iflas savunmasına yönelten sebeplerden biri de Ocak ayında roket fırlatmasında yaşanan sorunlar olarak öne çıkıyor. Bölüm 11’e uzun vadeli fon sağlanamaması nedeniyle şirket iflas savunması için başvurdu.

KAYNAK: HABER7

sereflikochisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu